Keshoraipatan Constituency

Sitting MLA: Baboo Lal Verma (BJP)

Election 2018 Candidate

  • BJP: Chandrakanta Meghwal
  • Congress: Rakesh Boyat

राजस्थान परिणाम २०१८ निर्वाचन क्षेत्र के अनुसार

  • Constituency Candidate Party Status
Adarsh nagar Rafeeq Khan CONG Won
Ahore Chhagan Singh Rajpurohit BJP Won
Ajmer North Vasudev Devnani BJP Won
Ajmer South Anita Bhadel BJP Won
Alwar Rural Tika Ram Jully CONG Won
Alwar Urban Sanjay Sharma BJP Won
Amber Satish Punia BJP Won
Anta Pramod Bhaya CONG Won
Anupgarh Santosh Bawari BJP Won
Asind Jhabar Singh Sankhla BJP Won
Aspur Gopichand Meena BJP Won
Bagidora Mahendrajeet Singh Malviya CONG Won
Bagru Ganga Devi CONG Won
Bali Pushpendra Singh BJP Won
Bamanwas Indira Meena CONG Won
Bandikui Gajraj Khatana CONG Won
Bansur Shakuntala Rawat CONG Won
Banswara Arjun Bamaniya CONG Won
Baran-Atru Panachand Meghwal CONG Won
Bari Giriraj Singh CONG Won
Bari Sadri Lalit Kumar Ostwal BJP Won
Barmer Mewaram Jain CONG Won
Baseri Khiladi Lal Bairwa CONG Won
Bassi Laxman meena OTHER Won
Bayana Amar Singh Jatav CONG Won
Baytoo Harish Chaudhary CONG Won
Beawar Shankar Singh Rawat BJP Won
Begun Rajender Singh Bidhuri CONG Won
Behror Baljeet Yadav OTHER Won
Bhadra Balwan Poonia OTHER Won
Bharatpur Dr. Subhash Garg OTHER Won
Bhilwara Vitthal Shankar Awasthi BJP Won
Bhim Sudarshan Singh Rawat CONG Won
Bhinmal Poora Ram BJP Won
Bhopalgarh Pukhraj OTHER Won
Bikaner East Sidhi Kumari BJP Won
Bikaner West BD Kalla CONG Won
Bilara Heera Ram Meghwal CONG Won
Bundi Ashok Dogra BJP Won
Chaksu Ved Prakash Solanki CONG Won
Chhabra Pratap Singh Singhvi BJP Won
Chittorgarh Chandra Bhan Dewasi BJP Won
Chohtan Padmaram Meghwal CONG Won
Chomu Ramlal Sharma BJP Won
Chorasi Rajkumar Roat OTHER Won
Churu Rajendra Rathore BJP Won
Civil lines Pratap Singh Khachariyawas CONG Won
Dag Kalulal Meghwal BJP Won
Dantaramgarh Virendra Chaudhary CONG Won
Dausa Murarilal Meena CONG Won
Deeg Kumher Vishwendra Singh CONG Won
Degana Vijaypal Mirdha CONG Won
Deoli-Uniara Harish Meena CONG Won
Dhariawad Gotam Lal BJP Won
Dhod Parasram Mordiya CONG Won
Dholpur Shobharani Kushwaha BJP Won
Dudu Babulal Nagar OTHER Won
Dungargarh Girdharilal OTHER Won
Dungarpur Ganesh Ghogara CONG Won
Fatehpur Hakam Ali Khan CONG Won
Ganganagar Rajkumar Gaur OTHER Won
Gangapur Ramkesh OTHER Won
Garhi Kailash Chandra Meena BJP Won
Ghatol Harendra Ninama BJP Won
Gogunda Pratap Lal Bheel BJP Won
Gudamalani Hemaram Chaudhary CONG Won
Hanumangarh Vinod Chaudhary CONG Won
Hawa Mahal Mahesh Joshi CONG Won
Hindaun Bharosi Lal Jatav CONG Won
Hindoli Ashok Chandna CONG Won
Jahazpur Gopichand Meena BJP Won
Jaisalmer Roopa Ram Meghwal CONG Won
Jaitaran Avinash Gehlot BJP Won
Jalore Jogeshwar Garg BJP Won
Jamwa Ramgarh Gopal Lal Meena CONG Won
Jayal Manju Devi CONG Won
Jhadol Babulal Kharadi BJP Won
Jhalrapatan Vasundhara Raje BJP Won
Jhotwara Lalchand Katariya CONG Won
Jhunjhunu Brijendra Singh Ola CONG Won
Jodhpur Manisha Pawar CONG Won
Kaman Zahida Khan CONG Won
Kapasan Arjun BJP Won
Karanpur Gurmeet Singh Kooner CONG Won
Karauli Lakhan Singh OTHER Won
Kathumar Babulal Bairwa CONG Won
Kekri Raghu Sharma CONG Won
Keshoraipatan Chandrakanta Meghwal BJP Won
Khajuwala Govind Ram Meghwal CONG Won
Khandar Ashok Bairwa CONG Won
Khandela Mahadeo Singh OTHER Won
Khanpur Narendra Nagar BJP Won
Kherwara Dayaram Parmar CONG Won
Khetri Jitendra Singh CONG Won
Khinvsar Hanuman Beniwa OTHER Won
Kishanganj Nirmala Sahariya CONG Won
Kishangarh Suresh Tak OTHER Won
Kishangarh Bas Deepchand OTHER Won
Kishanpole Ameen Kagzi CONG Won
Kolayat Bhanwar Singh Bhati CONG Won
Kota North Shanti Kumar Dhariwal CONG Won
Kota South Sandeep Sharma BJP Won
Kotputli Rajender Singh Yadav CONG Won
Kumbhalgarh Surendra Singh Rathore Dewasi BJP Won
Kushalgarh RAMILA KHADIYA OTHER Won
Lachmangarh Govind Singh Dotasara CONG Won
Ladnun Mukesh Bhakar CONG Won
Ladpura Kalpana Devi BJP Won
Lalsot Parsadi Lal CONG Won
Lohawat Kisanaram Vishnoi CONG Won
Luni Mahendra Bishnoi CONG Won
Lunkaransar Sumit Godara BJP Won
Mahwa Om Prakash Hudla OTHER Won
Makrana Rupa Ram Jat BJP Won
Malpura Kanhaiya Choudhary BJP Won
Malviya Nagar Kalicharan Sarraf BJP Won
Mandal Ramlal Jat CONG Won
Mandalgarh Gopal Khandelwal BJP Won
Mandawa Narendra Kumar BJP Won
Manohar Thana Govind Prasad BJP Won
Marwar Junction KHUSHVEER SINGH OTHER Won
Masuda Rakesh Parikh CONG Won
Mavli Dharmnarayan Joshi BJP Won
Merta Indira Devi OTHER Won
Mundawar Manjeet Choudhary BJP Won
Nadbai Joginder Singh Awana OTHER Won
Nagar Wajib Ali OTHER Won
Nagaur Mohan Ram Choudhary BJP Won
Nasirabad Ramswaroop Lamba BJP Won
Nathdwara CP Joshi CONG Won
Nawalgarh Rajkumar Sharma CONG Won
Nawan Mahendra Choudhary CONG Won
Neem ka Thana Suresh Modi CONG Won
Nimbahera Udaylal Anjana CONG Won
Niwai Prashant Bairwa CONG Won
Nohar Amit Chachan CONG Won
Nokha Bihari Lal Bishnoi BJP Won
Osian Divya Maderna CONG Won
Pachpadra Madan Prajapat CONG Won
Pali Gyanchand Parakh BJP Won
Parbatsar Ramniwas Gawadia CONG Won
Phalodi Pabba Ram Bishnoi BJP Won
Phulera Nirmal Kumawat BJP Won
Pilani JP Chandelia CONG Won
Pilibanga Dharmendra Kumar BJP Won
Pindwara Abu Samaram Garsiya BJP Won
Pipalda Ram Narayan Meena CONG Won
Pokaran Saleh Mohammed CONG Won
Pratapgarh Ramlal Meena CONG Won
Pushkar Suresh Singh Rawat BJP Won
Raisinghnagar Balveer Luthra BJP Won
Rajakhera Rohit Vohra CONG Won
Rajgarh laxmangarh Johri lal Meena CONG Won
Rajsamand Kiran Maheshwari Dewasi BJP Won
Ramganj Mandi Madan Dilawar BJP Won
Raniwara Narayan Singh Dewal BJP Won
Ratangarh Abhinesh Maharishi BJP Won
Reodar Jagasi Ram Dewasi BJP Won
Sadulpur Krishna Punia CONG Won
Sadulshahar Jagdish Janghid CONG Won
Sagwara Ramprasad OTHER Won
Sahara Kailash Trivedi CONG Won
Salumber Amrit Lal BJP Won
Sanchore Sukhram Vishnoi CONG Won
Sanganer Ashok Lahoti BJP Won
Sangaria Gurdeep Singh Shahpini BJP Won
Sangod Bharatsingh Kandanpur CONG Won
Sapotra Ramesh Chand Meena CONG Won
Sardarpura Ashok Gehlot CONG Won
Sardarshahar Bhanwar Lal Sharma CONG Won
Sawai Madhopur Danish Abrar CONG Won
Shahpura Alok Beniwal OTHER Won
Shahpura Kailash Chandra Meghwal BJP Won
Sheo Ameen Khan CONG Won
Shergarh Meena Kanwar CONG Won
Sikar Rajendra Parikh CONG Won
Sikrai Mamta Bhupesh CONG Won
Sirohi Sanyam Lodha OTHER Won
Siwana Hameer Singh Bhayal BJP Won
Sojat Shobha Chauhan BJP Won
Soorsagar Surya Kanta Vyas BJP Won
Srimadhopur Deependra Singh Shekhawat CONG Won
Sujangarh Master Bhanwar Lal Meghwal CONG Won
Sumerpur Joraram Kumawat BJP Won
Surajgarh Subhash Poonia BJP Won
Suratgarh Ram Pratap Kasaniya BJP Won
Taranagar Narendra Budania CONG Won
Thanagazi Kanti Prasad OTHER Won
Tijara Sandeep Kumar OTHER Won
Todabhim Prithviraj CONG Won
Tonk Sachin Pilot CONG Won
Udaipur Gulab Chand Kataria Dewasi BJP Won
Udaipur Rural Phool Singh Meena Katar BJP Won
Udaipurwati Rajendrasingh Gudha OTHER Won
Vallabnagar Gajendra Singh Shaktawat CONG Won
Vidhyadhar Nagar Narpat Singh Rajvi BJP Won
Viratnagar Indraj Singh Gurjar CONG Won
Weir Bhajan Lal Jatav CONG Won