Bhongir Constituency

Sitting MLA: Pailla Shekar Reddy (TRS)

Election 2018 Candidate

  • BJP:
  • Congress: kumbham anil kumar reddy
  • OTHER: PAILLA SHEKAR REDDY

तेलंगाना परिणाम २०१८ निर्वाचन क्षेत्र के अनुसार

  • Constituency Candidate Party Status
Achampet Guvvala Balaraju OTHER Won
Adilabad Jogu Ramanna OTHER Won
Alair Smt Gongidi Sunitha OTHER Won
Alampur Vallur Mallepogu Abraham OTHER Won
Amberpet KALERU VENKATESHAM OTHER Won
Andole Chanti Kranthi Kiran OTHER Won
Armur Ashannagari Jeevan Reddy OTHER Won
Asifabad Athram sakku CONG Won
Aswaraopeta Mecha Nageswara Rao OTHER Won
Bahdurpura Mohd. Moazam Khan OTHER Leading
Balkonda Vemula Prashanth Reddy OTHER Won
Banswada Pocharam Srinivas Reddy OTHER Won
Bellampalli Durgam Chinnaiah OTHER Won
Bhadrachalam podem veeraiah CONG Won
Bhongir PAILLA SHEKAR REDDY OTHER Won
Bhupalpalle Gandra venkat Ramana reddy CONG Won
Boath Rathod Babu Rao OTHER Won
Bodhan Shakeel Ahmed OTHER Won
Chandrayangutta AKBARUDDIN OWAISI OTHER Won
Charminar Mumtaz Ahmed Khan OTHER Won
Chennur Balka Suman OTHER Won
Chevella Kale Yadaiah OTHER Won
Choppadandi Ravi Shankar Sunke OTHER Won
Devarakonda Ramavath Ravindra Kumar OTHER Won
Devarkadra Alla Venkateshwar Reddy OTHER Won
Dharmapuri Koppula Eeshwar OTHER Won
Dornakal D S Reddy Naik OTHER Won
Dubbak Solipeta Ramalinga Reddy OTHER Won
Gadwal Bandla Krishna Mohan Reddy OTHER Won
Gajwel K Chandrashekar Rao OTHER Won
Ghanpur Station Dr Thatikonda Rajaiah OTHER Won
Goshamahal T. RAJA SINGH BJP Won
Husnabad SATISH KUMAR VODITELA OTHER Won
Huzurabad Eetala Rajender OTHER Won
Huzurnagar N Uttam Kumar Reddy CONG Won
Ibrahimpatnam Manchireddy Kishan Reddy OTHER Won
Jadcherla Dr Chernakola Laxma Reddy OTHER Won
Jagtial M.SANJAY KUMAR OTHER Won
Jangaon Muthireddy Yadagiri Reddy OTHER Won
Jubilee Hills Maganti Gopinath OTHER Won
Jukkal HANMANTH SHINDE OTHER Won
Kalwakurthy G Jaipal Yadav OTHER Won
Kamareddy Gampa Govardhan OTHER Won
Karimnagar Gangula Kamalakar OTHER Won
Karwan Kausar Mohiuddin OTHER Won
Khairatabad DANAM NAGENDER OTHER Won
Khammam AJAY KUMAR PUVVADA OTHER Won
Khanapur AJMERA REKHA OTHER Won
Kodad BOLLAM MALLAIAH YADAV OTHER Won
Kodangal Patnam Narender Reddy OTHER Won
Kollapur Beeram Harsh Vardhan Reddy CONG Won
Koratla Kalavakuntla Vidyasagar Rao OTHER Won
Kothagudem vanama venkateshwar rao CONG Won
Kukatpally Madavaram Krishna Rao OTHER Leading
Lal Bahadur Nagar Devi Reddy Sudheer Reddy CONG Won
Madhira bhatti vikamarka mallu CONG Won
Mahabubabad Banoth Shanker Naik OTHER Won
Mahbubnagar V. SRINIVAS GOUD OTHER Won
Maheshwaram p sabitha indra reddy CONG Leading
Makthal Chittem Ram Mohan Reddy OTHER Won
Malakpet Ahmed Bin Abdullah Balala OTHER Won
Malkajgiri Hanumanth Rao Mynampally OTHER Won
Manakondur BALAKISHAN RASAMAYI OTHER Won
Mancherial Nadipelli Diwakar Rao OTHER Won
Manthani DUDDILLA SRIDHAR BABU CONG Won
Medak PADMA DEVENDER REDDY. M OTHER Won
Medchal CH. MALLA REDDY OTHER Won
Miryalguda NALLAMOTHU BHASKAR RAO OTHER Leading
Mudhole G Vittal Reddy OTHER Won
Mulug Anasuya Dansari CONG Won
Munugode KOMATIREDDY RAJGOPAL REDDY CONG Won
Musheerabad MUTA GOPAL OTHER Won
Nagarjuna Sagar Nomula Narsimaiah OTHER Won
Nagarkurnool Marri Janardhan Reddy OTHER Won
Nakrekal Chirumarthi Lingaiah CONG Won
Nalgonda Kancharla Bhupal Reddy OTHER Won
Nampalli JAFFAR HUSSAIN OTHER Leading
Narayankhed M Bhupal Reddy OTHER Won
Narayanpet S Rajender Reddy OTHER Won
Narsampet Peddi Sudershan Reddy OTHER Won
Narsapur Chilumula Madan Reddy OTHER Won
Nirmal Allola Indra Karan Reddy OTHER Won
Nizamabad Rural Bajireddy Goverdhan OTHER Won
Nizamabad Urban Ganesh Bigala OTHER Won
Palair kandala upender reddy CONG Won
Palakurthi Errabelly Dayakar Rao OTHER Won
Pargi Koppula Mahesh Reddy OTHER Won
Parkal Challa Dharma Reddy OTHER Won
Patancheru Gudem Mahipal Reddy OTHER Won
Peddapalli Manohar Reddy Dasari OTHER Won
Pinapaka rega kantha rao CONG Won
Quthbullapur K P Vivekananda OTHER Won
Rajendranagar Tolkanti Prakash Goud OTHER Won
Ramagundam KORUKANTI CHANDAR PATEL OTHER Won
Sanathnagar TALASANI SRINIVAS YADAV OTHER Won
Sangareddy TURUPU JAYAPRAKASH REDDY CONG Won
Sathupalli SANDRA VENKATA VEERAIAH OTHER Leading
Secunderabad T Padma Rao Goud OTHER Won
Secunderabad Cantonment G. SAYANNA OTHER Won
Serilingampally Arekapudi Gandhi OTHER Won
Shadnagar ANJAIAH YELGANAMONI OTHER Won
Siddipet Tanneru Harish Rao OTHER Won
Sircilla KALVAKUNTLA TARAKA RAMA RAO OTHER Won
Sirpur Koneru Konappa OTHER Won
Suryapet Guntakandla Jagadish Reddy OTHER Won
Tandur ROHITH REDDY CONG Won
Thungathurthy ADDANKI DAYAKAR CONG Leading
Uppal Bethi Subhash Reddy OTHER Won
Vemulawada Chennamaneni Ramesh OTHER Won
Vikarabad DR. ANAND METHUKU OTHER Leading
Wanaparthy Singi Reddy Niranjan Reddy OTHER Won
Warangal East NARENDAR NANNAPUNENI OTHER Won
Warangal West Dasyam Vinay Bhasker OTHER Won
Wardhannapet Aroori Ramesh OTHER Leading
Wyra Lavudya Ramulu OTHER Won
Yakutpura Syed Ahmed Pasha Quadri OTHER Won
Yellandu Banoth Haripriya Naik CONG Won
Yellareddy Jajala Surendar CONG Won
Zahirabad KONINTY MANIK RAO OTHER Won
bigg-boss-13